Organizacja wesela na własną rękę, czyli jak zaoszczędzić na przyjęciu weselnym?

Organizacja uroczystości weselnej często pochłania duże sumy pieniędzy. Coraz częściej można usłyszeć o narzeczonych, którzy decydują się na wzięcie kredytu, aby móc sfinansować wymarzone wesele. Choć wysokie koszty organizacji wesela są niezaprzeczalne, możemy samodzielnie zadbać o pewne aspekty, aby znaleźć dodatkowe oszczędności.

Przeanalizuj dostępny budżet i stwórz kosztorys

W pierwszej kolejności warto dokładnie przeanalizować budżet, aby ocenić, ile pieniędzy możemy wydać. Kolejnym krokiem jest ułożenie kosztorysu, który uwzględni: koszt wesela w tym wynajęcia sali, usługi fotografa, kamerzysty, zespołu muzycznego oraz innych podwykonawców, zakup obrączek, upominki i zaproszenia dla gości, transport, a także wydatki związane z naszym wyglądem. Do kosztorysu zawsze warto doliczyć 5-10% na niespodziewane wydatki. Znając dokładny budżet i kosztorys łatwiej jest znaleźć obszary, w których możliwe będą oszczędności.

Zapoznaj się z dostępnymi poradnikami ślubnymi

Jeśli chcemy samodzielnie zająć się organizacją wesela DIY, warto w pierwszej kolejności przeczytać kilka poradników ślubnych, które krok po kroku prowadzą nas przez organizację uroczystości. Wiedza na temat poszczególnych zagadnień jest sporym atutem podczas rozmowy z podwykonawcami. W takich poradnikach warto zwrócić uwagę zwłaszcza na wybór sali weselnej, ponieważ to właśnie ten aspekt organizacji wesela wiąże się z największym wydatkiem.

Poproś o pomoc świadków oraz swoich bliskich

Pamiętaj, że wiele obowiązków związanych z organizacją ślubu i wesela możesz dopełnić z pomocą bliskich oraz świadków. Na świadków warto wybrać osoby komunikatywne i obrotne, dla których załatwianie pewnych formalności nie stanowi najmniejszego problemu. Świadkowie pomagają przy wyborze stroju, pomagają znaleźć zaufanych podwykonawców, a także mogą Ci towarzyszyć podczas załatwiania formalności. Czasami, sprawdzony doradca u boku to najlepszy sposób na to, aby znaleźć dodatkowe oszczędności przy organizacji wesela.