Jaki obiektyw do fotografii ślubnej wybrać?

Jaki obiektyw do fotografii ślubnej? To bardzo często pojawiające się pytanie, w szczególności wśród początkujących fotografów i nie ma nic w tym dziwnego, ponieważ rynek zapewnia bardzo zróżnicowany sprzęt fotograficzny. Co roku pojawiają się też coraz nowsze modele obiektywów, więc gdy trzeba wybrać coś odpowiedniego, to pojawia się problem. Jak sobie z nim poradzić? Możliwe, że nasz tekst dostarczy Ci wielu przydatnych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Wybór obiektywu – czym się kierować przy wyborze?

Na pewno nigdy nie należy decydować się na zakup pierwszego napotkanego obiektywu, bo to nigdy nie wyjdzie nam na korzyść. Jeśli chcemy, by wybrane obiektywy sprawdziły się w pracy, to na pewno warto poświęcić na sam wybór nieco więcej czasu. Poza tym istnieje kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze. O czym dokładnie mowa?

Przede wszystkim będzie to ogniskowa. Producenci oraz dystrybutorzy zapewniają nam w tym przypadku bardzo szeroki wybór – od obiektywów ultra-szerokokątnych, po obiektywy z długimi ogniskowymi, czy na obiektywach stało ogniskowych kończąc. Na pierwszy rzut oka można uznać, że wszystkie się przydadzą, ale najczęściej tak nie jest. 

Obiektywy ultra-szerokokątne nie przydadzą się nam się, gdy korzystamy z nich raz na jakiś czas. Podobnie zresztą jak i obiektywy z długimi ogniskowymi. Oczywiście mogą się one przydać, gdy fotografuje się jeszcze przyrodę, architekturę i inne tego typu obiekty, ale jeśli chodzi o samą fotografię ślubną, to lepiej skupić się na czymś, co faktycznie się przyda.

Po które obiektywy ostatecznie sięgnąć?

Na pewno godne uwagi będą obiektywy ze zmienną ogniskową, czy obiekty stało ogniskowe. Wśród najczęściej polecanych obiektywów można wyróżnić stało ogniskowe. W tej kategorii niewątpliwie króluje  zoom 24-70 mm ze stałym światłem 2.8, czy obiektyw stało ogniskowy 50 mm ze światłem 1.4.

Jeśli fotograf ślubny wykorzystuje się aparat z matrycą mniejszą niż full frame, to ogniskowe odpowiedników najczęściej podzielone są 1,5. W tym zestawieniu zoom będzie ułatwiał tworzenie  reportażu, a stałka sprawi, że będzie można w wygodny sposób wykonać portrety, uchwycić detale i wiele innych rzeczy, które chcemy pokazać z płytką głębią ostrości.