Fotograficzne techniki szlachetne

Wyróżnić można wiele różnych technik szlachetnych w fotografii. Które z nich warto wziąć pod uwagę? Którymi warto się zainteresować? Poniżej prezentujemy kilka z nich! Zapoznaj się z nimi koniecznie!

Cyjanotypia

Cyjanotypia to monochromatyczna technika fotograficzna pozwalająca na otrzymanie obrazu na papierze, która została odkryta w 1842 roku przez Johna Hershela. Substancją światłoczułą w tym procesie jest sól żelazawa, która po  naświetleniu staje się solą żelaza. Naświetlanie może odbywać się światłem słonecznym lub promieniami UV, a zdjęcia wywołuje się pod wpływem zimnego strumienia wody. Zdjęcia otrzymane taką techniką mają niebieskawe zabarwienie.

Bromolej

Technika ta opiera się na zjawisku „garbowania” żelatyny, czyli utraty rozpuszczalności i zdolności pęcznienia pod wpływem wody. Żelatyna uczulona chromianem potasu wywołuje sole srebra, które tworzą obraz w klasycznej, czarno-białej technice fotograficznej. Fotografia bromolejowa to monochromatyczny obraz z bardzo ciekawymi przejściami światłocieniowymi, a także krzywą kontrastu.

Albumina

Inną, również ciekawą techniką jest albumina. W tym przypadku mamy do czynienia z techniką, do której wykorzystywano kurze białko. Pozytywowe odbitki w tej technice wykonuje się na papierze, ale równie dobrze można wykorzystać inne podłoże, które uczulone zostaje azotanem srebra oraz chlorkiem sodu. Odbitki naświetla się stykowa w świetle słonecznym, a efektem są zdjęcia w kolorach czerwono-brązowym. Warto w tym miejscu wspomnieć, że taka technika daje możliwość tonowania odbitki również na inne kolory, zaczynając od ciepłych brązów, po fiolety, czy na głębokiej czerni kończąc. Aby otrzymać takie efekty, to trzeba wykorzystać do tonowania kolorów chlorek złota.

Technika mokrej płyty kolodionowej

Technika mokrej płyty kolodionowej narodziła się około połowy XIX wieku. Aby wykonać zdjęcie tą techniką, trzeba spreparować specjalny negatyw. Co ważne, ze stworzonego negatywu można wykonywać dowolną liczbę odbitek. Jednak trzeba pamiętać, że negatyw trzeba wykonać bezpośrednio przed zrobieniem zdjęcia, a później trzeba szybko zabrać się za jego wywołanie. Negatyw tworzony jest na szklanej płycie, którą oblewa się kolodionem i uczula azotem srebra.