Jak wygląda chrzest w obrządku prawosławnym?

Chrzest to jeden z podstawowych sakramentów, który inicjuje spotkanie z Bogiem w większości religii, w tym również w prawosławiu. Tylko jak właściwie wygląda chrzest w obrządku prawosławnym? Co warto wiedzieć o samej tradycji, czy ceremonii? Nasz tekst dostarczy Ci przydatnych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Chrzest w wyznaniu prawosławnym – co warto wiedzieć?

Chrzest w prawosławiu można zaplanować według określonego schematu, więc bardzo podobnie jak w przypadku chrztu u katolików. Warto jednak wiedzieć, że w prawosławiu każde dziecko w czasie ceremonii i nadania imienia otrzymuje swojego patrona. Aby zatem wszystko przebiegło sprawnie i bezproblemowo, lepiej wcześniej sprawdzić, czy wybrane przez nas imię będzie odpowiednie.

W wyznaniu prawosławnym rodzice również wybierają maluchowi rodziców chrzestnych i to właśnie oni mają wspierać jego edukację religijną, a w razie śmierci rodziców zobowiązują się do opieki nad dzieckiem. Co ważne, rodzicem chrzestnym może zostać wyłącznie osoba wierząca i praktykująca.

Chrzest w obrządku prawosławnym – przebieg

W obrządku prawosławnym chrzczone są dzieci, najczęściej niemowlęta. W większości kościołów przeszło się już na polewanie głowy maluszka głową święcona. W kościele prawosławnym jest jednak inaczej, ponieważ dziecko jest trzykrotne zanurzane w wodzie dla podkreślenia uczestnictwa w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa oraz po to, aby wygłosić formułę: ,,Chrzci Cię sługa Boży (imię) w imię Ojca i Syna i Świętego Ducha”. Bezpośrednio po chrzcie dziecko otrzymuje białą szatę na znak czystości oraz krzyżyk. Szafarzem chrztu jest zawsze kapłan. Wyjątek od reguły stanowią sytuacje zagrożenia życia. Wówczas chrztu może udzielić każdy prawosławny.

Dla wielu z nas nowinką może być fakt, że sakrament chrztu w kościele prawosławnym połączony jest z bierzmowaniem, zwłaszcza że u katolików taki sakrament otrzymuje się około 14-18 roku życia. Tym samym każdy noworodek, który przyjmuje chrzest prawosławny, od razu jest bierzmowany.